top of page
Keresés

Erasmus beszámoló

2025 márciusában Erasmus+ mobilitási keret pályázatában vettem részt Füleken, Szlovákiában.

Mivel a Felvidékhez kötnek a családom gyökerei, és folyamatosan keresem, kutatom a környék meséit, mondáit, hagyományait, ígynagy öröm volt számomra, hogy  ellátogathattam az Erasmus+ során Fülekre. 

Itt szeretném röviden bemutatni Varga Norbert széleskörű munkásságát, aki a program során a mentorom volt:

Varga Norbert 1989 óta foglalkozik néprajzi gyűjtő- és kutatómunkával. Az északi magyar nyelvterület különböző tájegységein végzett gyűjtéseivel hozzájárult a MTA Zenetudományi Intézetének, MTA Néprajzi Kutatóintézetének, valamint a  Hagyományok Háza  Folklóradatbázisának bővítéséhez.

Az egyes folklór műfajokhoz, több szálon kötődik:

A Füleki Városi Művelődési Központ, a Hagyományok Háza Hálózat- Szlovákia, és a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet munkatársa. Az 1995-ben alakult Rakonca Néptáncegyüttes alapítója és művészeti vezetője, számos koreográfia, önálló műsor alkotója.

2000-től  szlovákiai magyar néprajzi tájak palóc monda- és hiedelemvilágának kutatásával foglalkozik.

Több néprajzi témájú dokumentumfilm elkészítésében is részt vett: Határtalan Palócország /2002/, Boszorkányos Palócország /2004/, Pásztorok ösvényein /2012/, A mucsényi mesemondó.

Gyűjtései könyv formában is megjelentek:  Háromszem klocska, Egy gömöri pásztorember hiedelemvilága és történetei, Amikor még szűk vót a világ...- Mondák és hiedelmek Fülek vidékén.

Gyűjtője és szerkesztője az élő népköltészet című DVD-kiadvány sorozatnak, a Szlovákiai Magyar Szövegfolklór Archívumának létrehozója és szakmai felelőse. A Jópalócok Regionális Népművészeti Egyesület és az Élő Hagyomány Polgári Társulás vezetőségi tagja, a Meseszó Egyesület tiszteletbeli tagja. A Csemadok archívumának szerkesztője.


Mentoromnak köszönhetően betekintést nyerhettem a CSEMADOK online folklór adatbázisába is, kiemelve a népmesét, és a népi játékokat. Az itt található anyagokat a pedagógiai munkám során is nagyon jól tudom majd hasznosítani, és a Meseszó Egyesület tagjaival is megosztani.

Közösen meseestet is szerveztünk, mely előtt beszélgetést szerveztünk a helyi pedagógusokkal. A tanítók és óvodapedagógusok megfigyelési szempontokat kaptak ahhoz, hogyan figyeljék majd az este folyamán a mesemondást. A meseest folyamán így egy előre megkapott kérdések alapján tudták megfigyelni a mesemondókat.

A Meseesten  együtt mesélhettem Szénási Veronikával, aki szintén az Erasmus+ mobilitás keretén belül érkezett Fülekre. Dósa Annamáriával aki szintén a Meseszó Egyesület tagja. 

Fiatal, tehetséges mesemondók is színesítették az estét, akiknek mesemondását már egy ideje figyelemmel követem. Öröm volt hallgatni Bobák Melissát és Mihalovics Zsófiát akik több ízben is sikerrel szerepeltek a helyi Ipolyi Arnold Népmesemondó Versenyen. Az estet színesítette a Foncsik énekegyüttes Varga Lia vezetésével.

Varga Norbert moderátora volt az estének, értékes konferálása, hozzászólásai plusz szakmai tartalommal is megtöltötték a programot.


A következő napon én tartottam műhelymunkát a helyi pedagógusoknak. Bemutattam azt a gyakorlatban bevált módszeremet, amit az élőszavas mesemondás alkalmazásával alakítottam ki az évek során.

A következő kérdéseket érintettük:

Hogyan épül be az élőszavas mesemondás az óvodai csoport mindennapjaiba? Hogyan kelthető- és tartható fent az óvodás gyermek figyelme a mesemondás során? Mi módon válnak a gyerekek mesehallgatóvá, meseértővé? Beszéltem arról is hogyan alakítja az élőszavas mesemondás a csoport szokásait, szociális-, közösségi érzelmeit, beszédkultúráját.

A programom során a résztvevők is megosztották a tapasztalataikat, s közösen kerestünk rá megoldásokat. Így a nap végére azt mondhatom, mindannyian sok új ötlettel távoztunk.

Köszönöm mentoromnak a rám fordított idejét, és nagyon örülök, hogy átadhattam én is a tudásomat, tapasztalataimat a helyi pedagógusoknak. Külön öröm volt számomra, hogy elkísérhettem mesemondó társamat, Szénási Veronikát is a helyi Mocsáry Lajos Alapiskolába, és megismerhettem Benko Tünde és Varga Lia alsó tagozatos tanítókat, akik példamutató emberi- és pedagógiai munkája mély nyomot hagyott bennem.










 
 
 

Comments


bottom of page